Povijest
U jesen 1947. godine sastao se Inicijativni odbor gluhih. Gradski odbor Osijek dodijelio nam je prostorije u Kapucinskoj ulici (Bulevaru JNA) br. 6. Sredinom listopada održana je Osnivačka skupština gluhih i nagluhih kojoj su prisustvovala 23 člana. Kako dodijeljene prostorije nisu odgovarale potrebama, organizacija je odlukom tadašnjeg Gradskog narodnog odbora dobila nove u kojima se i sada nalazi. Pred novim Odborom gluhih i nagluhih stajalo je nekoliko važnih zadataka kao:
- popis gluhih osoba
- formiranje analfabetskog i opće obrazovnog tečaja,
- uključivanje gluhih u gospodarstvo
- uključivanje gluhe djece sa našeg područja u osnovnu školu za gluhe u Zagrebu.
Prva sredstva za rad bila su nam od članarine i donacija Glavnog odbora gluhih Republike Hrvatske iz Zagreba.
Udruga gluhih i nagluhih Osječko-baranjske županije kao pravni nasljednik «Općinske organizacije Saveza gluhih i nagluhih» u Osijeku svoj specifični dodatak u sustavu socijalne zaštite osoba oštećena sluha obavlja već punih 72 godine. Iako je već nekoliko puta mijenjala svoj naziv ciljevi i zadaci Udruge ostali su isti. U ovom dugom periodu svoga postojanja Udruga se susretala s nizom problema koje je manje – više s uspjehom rješavala.
Kako je Udruga nastala u vrijeme kada je bilo mnogo nepismenih članova, jedan od osnovnih i prioritetnih zadataka bio je opismenjivanje što većeg broja članova.
1947. godine jedan od prvenstvenih zadataka bio je da se što prije priđe rješavanju problema nepismenih u gradu, kojih je bio velik broj . Organizirani su mnogi tečajevi, seminari i predavanja.